Wczytywanie ...

Ziołolecznictwo i coaching zdrowia

Wspólnie poszukajmy drogi do zdrowia

Coaching

 

„Jeśli doprowadzisz do porządku własne wnętrze, to, co na zewnątrz samo ułoży się we właściwy sposób.”
– E. Tolle

Czym coaching nie jest?

Niestety tak jak ziołolecznictwo bywa negatywnie kojarzone z usługami szeptuchy, tak coaching mylony jest z pompatycznymi mowami motywacyjnymi w stylu „Jesteś zwycięzcą!” i zasypywaniem klienta radami z cyklu „Jak żyć?”.

Czym jest coaching?

Coaching jest przyjazną rozmową na partnerskich warunkach. W czasie wspólnej pracy wskazuję Ci obszary Twojego życia, na które masz wpływ i na których możesz się skupić, żeby rozwiązać swój problem. Coaching nie oznacza szukania i narzucania Ci właściwego rozwiązania , a raczej pomoc w odnalezieniu Twojej własnej drogi. Ja, jako coach, mam być towarzyszem na tej drodze, wspierając Cię w procesie dokonywania zmian.

Moja rola jako coacha polega między innymi na zadawaniu odpowiednich pytań, które pomogą Ci poukładać swoje życie w taki sposób, by osiągnąć jak największą równowagę i harmonię, a co za tym idzie poczuć się jak najlepiej w swoim ciele i umyśle. Pytania rodzą możliwość przyjrzenia się sprawom z zupełnie innej pespektywy, której wcześniej nie dostrzegaliśmy.

„Zauważyłam, że odpowiedzi zaczyna udzielać dopiero człowiek, przed którym zostanie postawione konkretne pytanie. I dopiero wtedy uruchamia się w nim mechanizm poszukiwania rozwiązania. Dlatego jeżeli nigdy nie zadałeś sobie na głos żadnego ważnego pytania, to nie mogłeś dostać odpowiedzi. Każdy z nas jest Mędrcem, który zna odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące własnego życia. Ale rzadko kto zadaje sobie pytania, żeby się tego dowiedzieć. I tylko dlatego jest zagubiony. Nie dlatego, że brak mu odpowiedzi, ale dlatego, że brak mu pytań. Bo odpowiedzi nosi w sobie.”

– Beata Pawlikowska

Coaching zdrowia (health coaching)

Coaching zdrowia, jak sama nazwa wskazuje skupia się na obszarze zdrowia. Praca coachingowa koncentruje się więc wokół aspektów życia i przeżywania, które mogą powodować dolegliwości fizyczne. Są to często obszary na pierwszy rzut oka nie związane bezpośrednio ze zdrowiem, np. praca, czy życie rodzinne.

Brak reakcji na standardowe leczenie lub nawracanie dolegliwości stanowią sygnał, że choroba może mieć podłoże psychosomatyczne. Zdarza się, że na poziomie podświadomym dana osoba wcale nie chce wyzdrowieć, ponieważ choroba daje jej istotne korzyści, np. rentę oraz zainteresowanie bliskich. Dopiero likwidacja blokad w pewnych sferach i zrozumienie prawdziwych przyczyn dolegliwości, umożliwia otworzenie się na leczenie.

„Myśli, czyli energia umysłu, wpływają bezpośrednio na to, jak fizyczny mózg kontroluje fizjologię cała.”

– Bruce Lipton

O tym jak silny wpływ mają nasze umysły i emocje na ciało świadczy chociażby efekt placebo i jego odwrotność, czyli efekt nocebo. Dla umysłu wyobrażenia są rzeczywistością. Wystarczy pomyśleć o tym jak nasze ciało reaguje na wizualizację cytryny – automatycznie zaczynamy produkować więcej śliny. Nietrudno więc zgadnąć jak istotne oddziaływanie na zdrowie mogą mieć destruktywne przekonania, wyparte uczucia i niesprzyjające schematy myślowe. Oczywiście nie zawsze przyczyna dolegliwości leży w naszej psychice, jednak badania pokazują, że może się tak dziać w większości przypadków (przynajmniej do pewnego stopnia).